Çanakkale’nin merkeze bağlı Kepez beldesinin CHP’li belediye başkanı Birol Arslan, önceki dönem yönetimine ait borç durumunu belediye binasına astığı afiş ile duyurunca iki başkan arasında afiş krizi çıktı.

Millet İttifakı’nın CHP’li adayı Arslan, 31 Mart’ta yapılan mahalli idareler yerel seçimlerinin ardından 4 Nisan’da mazbatasını alıp belediye başkanlığı görevine başladı.

Çanakkale Şehitlik Turu

Birol Arslan, yeni devraldığı başkanlık görevinin ardından önceki dönem CHP’li Dr. Ömer Faruk Mutan’ın yönetimindeki belediyeye ait borç durumunu hazırlattığı dev afiş ile belediye binasına astırdı.
Afiş kısa sürede CHP’li iki başkan arasında krize neden oldu.
Aslan, yaptığı açıklamada, her hangi bir kriz ortamı yaratma çabasında olmadığını söyledi.

Amacının şeffaf belediyeciliği insanlara anlatmak olduğunu belirten Arslan, “Ben bu afişi şeffaf belediyecilik anlayışım gereği astım. Kimseyle bir kaos ortamı yaratma gibi bir isteğim yok. Kimseyi zan altında da bırakmak istemiyorum. Amacım bu değil, amacım insanların Kepez Belediyesi’ni şeffaf olmaları görmesi. Görev süremde 1 yıl dolduğunda da benim yönetimimdeki belediyeye ait son durumu yine aynı afiş yöntemiyle insanlara duyuracağım.” diye konuştu.

Kepez Belediyesi’nin önceki dönem belediye başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan ise afişte yer alan borç göstergelerinin sadece kendi dönemine ait olmadığını, toplam 10 yılı kapsayan bir süreci anlattığını ifade etti.

Görev süresi boyunca meblağı çok yüksek işler yaptıklarını ve bunların kısa sürede tamamlanan işler olduğunu dile getiren Mutan, “Burada bir afiş ile insanların aklı karıştırılmaya çalışılıyor. Ancak bu borç Ömer Faruk Mutan’ın borcu değildir. 10 yılı kapsayan bir borçtur. Bende borç ile devraldım. Eski Başkan İsmail Yaşar Oğuz’dan da gelen bir borç var. Ben kimse için afiş yaptırmadım. Kaos yada kriz ortamı yaratmadım. İş yapmayı tercih ettim. Ankara’ya gittim, yol yoktu yol istedim. Allah razı olsun AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan bizi hiç yalnız bırakmadı. Ne istediysek yardım etti. Bizi hiç boş çevirmedi. Benim dönemimdeki borç 28-30 milyon lirayı geçmez. Diğer borçlar 10 yıla yayılmış borçlardır.” dedi.

Mutan, kendisini zan altında bıraktığını öne sürdüğü afiş kriziyle ilgili sosyal medya hesabından açıklamalar yapmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.