Çanakkale’de öğleden sonra duyulan ardı ardına şiddetli patlama sesleri ardından insanlar panik yaşayarak telefon ve internet üzerinden neler olduğunu araştırdı. 2 defa duyulan patlama seslerinin şiddeti binaların camlarının sallanmasına ve insanlarda korku ile panik oluşmasına neden oldu. Emniyet birimlerini arayan vatandaşlar neler olduğunu öğrenmeye çalıştı.

Çanakkale’de bugün öğleden sonra şiddetli 2 patlama sesi tüm Çanakkale’den duyuldu. Patlama sesinin Çanakkale semalarındaki bir savaş uçağının ses duvarını aşması sonucu çıkardığı ses olduğu belirtiliyor. Bir diğer idda ise bugün Çanakkale Ayvacık’ta öğleden önce olan 3.0 şiddetindeki depremin bu seslere neden olduğu idda edildi. Ancak bazı görgü tanıkları evlerinin balkonundan gördükleri çok hızlı uçan uçağın neden oldunu idda etti.

Çanakkale Şehitlik Turu

Öte yandan emniyet birimleri patlama sesi ile ilgili aldıkları ihbarların ardından yaptıkları araştırmalarda şehirde herhangi bir olumsuz durumun olmadığını belirttiler.

Bilindiği gibi daha önceki yıllarda da Çanakkale’de aynı şekilde patlama sesleri duyulmuş ve bunun yine Çanakkale semalarında uçan askeri jet uçaklarının ses duvarını aşması sonucu oluşturduğu sonik patlama olduğu belirtilmişti.

Sonik Patlama nedir?
Süpersonik patlama diye de adlandırılır. Ses hızını aşan bir hızda giden uçağın oluşturduğu patlamalı gürültü. Bu olay gürültü kirliliğine yol açar.

Sonik Patlama Videosu