Ramazan ayının yavaş yavaş sona ermesi ve bayramın yaklaşmasıyla birlikte 9 günlük Ramazan Bayramı tatili başladı. Cuma günü mesaisini bitiren vatandaşlar, tatil yolculuğuna başlarken Çanakkale Boğaz hattı ve adalar hatlarında akşam saatleri itibariyle tatilciler feribotları kullanmaya başladı. Ağır vasıta araçların çoğunluğu oluşturduğu Gelibolu-Lapseki hattında dün tüm gün boyunca saatsiz seferler gerçekleşirken küçük araçlar Eceabat ve Kilitbahir’e yönlendirildi. Eceabat-Çanakkale seferleri, akşam saatlerinden itibaren saatsiz doldur boşalt sefere döndü ve gece sabahın ilk saatlerine kadar seferler aralıksız devam etti. Ring seferler sayesinde ve bu bölgedeki araçların planlı olarak Kilitbahir’e yönlendirilmesiyle tatilin ilk akşamı sıkıntısız bir şekilde atlatıldı.

FERİBOT İSTİF ALANI BEKLEME SÜRELERİNİ AZALTIYOR
Kilitbahir-Çanakkale hattındaki bekleme sürelerini azaltmak, karayolu üzerindeki araç kalabalığını da ortadan kaldırmak adına Ağadere mevkiinde hizmete açılan 250 araçlık “Feribot İstif Alanı” dün akşam saatlerinden itibaren hizmet vermeye başladı. Kilitbahir-Çanakkale hattında da sürekli ring seferler yapılarak tatilcilerin tatilin ilk akşamında hızlı bir şekilde Çanakkale’ye ulaşması sağlandı. 1 Haziran Cumartesi günü gündüz saatlerinde de tatilcilerin yoğunluğu devam ederken Feribot İstif Alanı uygulaması gibi bayram tedbirleri ve saatsiz ring seferlerle Cumartesi yoğunluğu da atlatılmaya çalışıldı.

Çanakkale Şehitlik Turu

BEKLEME ALANI ÇOK İYİ DÜŞÜNÜLMÜŞ
Feribot istif alanında görüşleri alınan yolcular, “Bekleme alanı uygulaması ekonomik olarak da iyi. Araçlar kuyrukta dur kalk yapmıyor, trafik de tıkanmıyor. Tuvalet gibi temel ihtiyaçlar kolay giderilebiliyor. Bekleme alanı yapılması çok güzel. Yol kenarında beklemek hem trafiği engelliyor. Oturulabilecek bir alan olması güzel, diğer türlü daha rahatsız. Rahat ettik, güzel bir uygulama olmuş” değerlendirmelerini yaptı.

GÖKÇEADA’YA SABAH 04.00’DA EK SEFER

Tatilini Gökçeada’da geçirmeyi planlayan vatandaşlar, sabah saatlerinde Kabatepe İskelesi’ne ulaşırken saat 05.00’daki tarifeli seferin dışında saat 04.00’da ek sefer düzenlendi. 1 Haziran Cumartesi saat 07.00, 09.00, 11.00 seferleriyle birlikte Gökçeada yoğunluğu tamamen azaltıldı.
Geyikli-Bozcaada ve Güney Marmara hattında ise ilk günün akşamında aşırı bir tatil yoğunluğu yaşanmadı.

Çanakkale Bölge Haber